2014 Lineup

Emmylou Harris

Jeff Tweedy

David Grisman Bluegrass Experience

Moon Taxi

Roddy Walston & the Business

St. Paul & the Broken Bones

Willie Watson

Dale Watson & His Ameripolitan Review ft. Amber Digby & Roger Alan Wade

Billy Joe Shaver

White Denim

Sturgill Simpson

Ray Wylie Hubbard

Town Mountain

Caveman

Kruger Brothers, The

Grateful Dead Tribute

Black Lillies, The

Seldom Scene, The

Parker Millsap

Gregory Alan Isakov

Sundy Best

Mandolin Orange

Black Prairie

Balsam Range

Breaking Grass

Holy Ghost Tent Revival

Marty Raybon & Full Circle

Folk Soul Revival

Cactus Blossoms, The

Truth & Salvage Co.

Chuck Mead

Bronze Radio Return

Red Molly

18 South

Donna Ulisse & the Poor Mountain Boys

Joshua James

Fruition

Leo Welch w/ Jimbo Mathus

Whiskey Gentry, The

Bombadil

Swear and Shake

New Familiars, The

Robbin Thompson

Paleface

Dustbowl Revival, The

Quiet Life

Honey Island Swamp Band

Cruz Contreras

Elliott BROOD

Jerron “Blind Boy” Paxton & Frank Fairfield

Tumbleweed Wanderers

Sol Driven Train

If Birds Could Fly

Giving Tree Band, The

Goodnight, Texas

Andrew Combs

Annabelle’s Curse

this mountain

Adam Faucett

Adam Larkey Band, The

After Jack Band

Al Scorch

Amazed by Grace

Amythyst Kiah

Ancient Cities

Annie Robinette

Antique Firearms

Appalachian Highlanders Pipes & Drums, The

Barlow Gin & the Hatchetmen

Bawn In the Mash

Billy Crawford Band, The

Blue Ridge Entertainers

Breaking Tradition

Bryan Elijah Smith & the Wild Heart Revival

Church Sisters, The

Clay Prewitt

Corbin Hayslett

Corklickers, The

Cutthroat Shamrock

Deep Fried 5

Dustin Miller

Duty Free

Earth By Train

Ed Snodderly

Empty Bottle String Band

ETSU Bluegrass Pride Band

ETSU Old Time Pride Band

Farmhouse Ghost

Frank Fairfield

Furnace Mountain

Jarekus Singleton

Jerron “Blind Boy” Paxton

Josh Daniel & Mark Schimick Project

Feed the Birds

Fiddlin’ Carson Peters Band, The

Flatt Lonesome

Great Peacock

Grits & Soul

Harlow Experience, The

Harris Brothers, The

Hello, Stranger ft. Dale Jett

Hermit Kings, The

Hey Boys, The

Honaker FFA Bluegrass Band

Honey Badgers, The

Indian Run Stringband

Jam Camp Showcase

Jamie Cook

Jeff Brown & Still Lonesome

Jon LaDeau

Justin Fedor

JP Parsons & the American Bandwagon

Kelly Mickwee

Kelsey Rae Copeland

Kim Lyons

King Super & the Excellents

Lauren Penley

Leo Rondeau

Logan Fritz

Lone Tones, The

Loves It

L Shape Lot

Mis’ry Creek

Motel Rodeo

M.S.G. – The Acoustic Blues Trio

Mustered Courage

My New Favorites

Neighbors, The

Old Line Skiffle Combo

Oliver, Menefee, & Seal

Ordinary Bitters, The

Poor Valley Girls

Possum Creek Playboys

Railsplitters, The

Reagan Boggs

Rickshaw Roadshow

Rigneys, The

Roger Rasnake

Rex Montgomery

Roan Mountain Hilltoppers

Ron Short & the Possum Playboys

Rose Sisters, The

Scotty Melton

Slim Pickins: Tennessee High School Bluegrass Band

String Fever

Successful Failures, The

Sullivan East Bluegrass Band

Sycamore Hollow Band

Todd Day Wait’s Pigpen

Travis Frye & Blue Mountain

Ultimate Dance from Bristol Dance Academy

Virginia Whirlwind, The

Wayne Graham

Wayne Henderson & the Virginia Luthiers

WDVX KidStuff w/Sean McCollough

WestWend

Whiskey Incident, The

Wires & Wood

Wise Old River

Youth Talent Competition Finals

Buy Tickets
connect

museum Bristol rhythm & roots Reunion Radio
SEARCH
CONTACT

MUSEUM: 520 Birthplace of
Country Music Way
Bristol, VA 24201
(423) 573-1927
info@birthplaceofcountrymusic.org

BUSINESS OFFICE: 416 State Street, Suite A
Bristol, TN 37620
(423) 573-1927